fbpx

ניתוח טכני הוא שיטת עבודה בשווקים הפיננסיים. בשיטה זו הפועל בשוק מנתח שני מרכיבים במוצר הפיננסי: התנהגות היסטורית של המחיר והתנהגות היסטורית של נפח המסחר.

כלי טכני הוא כלי שבוחן מרכיבים אלו.

הכלי המרכזי בו נעזר מי שמשתמש בשיטה הוא גרף, ואילו את הגרף ניתן להציג באין ספור דרכים.

הפועלים בשיטת הניתוח הטכני טוענים, כי על סמך בחינת ההתנהגות ההיסטורית של מוצר פיננסי ניתן להעריך, אם כי לא לחזות בוודאות, תנועות ומגמות של נכס פיננסי ביחידות זמן שונות.

חסידי השיטה טוענים שאין צורך להשתמש בנתונים ריאליים הקשורים בנכס עצמו, כגון: דוחות כספיים ונתונים מאקרו כלכליים.

מוביל דעה זו הוא ריצ'ארד וויקוף, סוחר מניות, אג"ח וסחורות שחי בשנים 1873-1934. וויקוף הוכיח כי ניתן לפצח את השוק בעזרת שיפוט של התנהגות המחיר ומחזור המסחר בלבד. וויקוף כיום נחשב לאחד האבות המייסדים של השיטה הטכנית.

ההיסטוריה של הניתוח הטכני נגזרת ממאות שנים של מעקב ומחקר, ולאורך ההיסטוריה ניתן לראות איך השיטה החלה להיות מיושמת בשווקים רבים בעולם.

היבטים מסוימים של ניתוח טכני החלו להופיע בכתביו של איש עסקים בשם ג'וזף דה לה ווגה באמסטרדם של המאה ה-17, אשר סחר את שוק המניות הראשון שהחל להתקיים בהולנד באותן השנים.

באסיה, עדויות מוקדמות לשימוש בניתוח טכני מופיעות בכתביו של Homma Munhisa אשר זה החל לכתוב על השימוש בתרשים המוכר כיום כתרשים נרות יפניים, Japanese candlesticks.

בארה"ב, העיתונאי Charles Dow , מייסד העיתון the wall street journal כתב מסמך שלימים נקרא 'תיאוריית דאו' ומהווה את הבסיס לשיטה הטכנית עד ימינו.

בין השנים 1920-1930 פרסם הסוחר ריצ'ארד שאבקר ספרים אשר המשיכו את עבודת המחקר של צ'ארלס דאו וויליאם פיטר המילטון. למעשה ספרו Technical analysis and stock market profits מהווה עד היום אבן שואבת בבסיס לניתוח הטכני.

האבות המייסדים של הניתוח הטכני:

גישה אחת, היא גישה המספרת על שוק משוכלל. כלומר, המשתתפים בשוק הם כה רבים, כך שאין אף משתתף שיכול לבדו לגרום לתזוזת השוק. תנועת המחיר מאפיינת את שיווי המשקל הרגעי בכל רגע נתון של התנהגות ההמון. לפי גישת הפסיכולוגיה החברתית, אף אם קשה לצפות את התנהגות היחיד, קל באופן יחסי לצפות את התנהגות ההמון.

לכן, לפי גישה זו נהוג לומר "השוק הוא בבואה של האנשים המשתתפים בו" או "השוק הוא אנשים". לכן, לדעתי ולדעת מאמנים רבים, סוחר טוב הוא סוחר שמכיר ויודע את נפש האדם. לפי הבנה של רחשי לבם ומחשבות מוחם של אנשים ניתן להבין את התנהגותם ולצפות אותה במצבים מסוימים.

גישה אחרת טוענת שהשוק אינו משוכלל ורוב התנועות ורוב התנועות נוצרות מפעילותם של מספר מצומצם של גופים פיננסיים או בעלי עניין. מספיקה פעילות של גוף בודד על מנת להזיז מחירים בשוק. ההנחה היא שלגופים גדולים יש משאבים רבים. משאבי כוח אדם, משאבי עיבוד נתונים פיננסיים וכן משאבים כספיים שאין למשתתף רגיל בשוק. לפי גישה זו על המנתח הטכני לזהות שינויים בשוק בתחילתם מתוך הנחה, שהשינוי הוא כתוצאה מקבלת החלטה של גוף כזה או אחר.

המטרה המרכזית בניתוח הטכני היא איתור נקודת כניסה איכותית לעסקה, שבה הסיכויים ל'תנועת נגד' הם נמוכים ואילו ההסתברות להמשכיות היא גבוהה.

נקודת כניסה איכותית היא לא בהכרח במחיר הנמוך ככל האפשר.

כפי שצוין קודם לכן, צ'ארלס דאו שהיה עיתונאי אמריקאי כתב מסמך אשר מהווה כיום את הבסיס לכל הניתוח הטכני. מומלץ לשנן היטב את הנחות היסוד הבסיסיות עליהן התבסס במחקרו:

  1. המחיר מגלם את הכול. התנהגות המחיר משקפת את התנהגות זרימת הכסף ולכן מגלמת את מכלול הנתונים הפונדמנטליים (כלכליים) בחברה או בשוק מסוים.
  2. The trend is your friend– המגמה השולטת היא כלי אסטרטגי ראשון במעלה. תמיד נרצה לפעול עם כיוון הכוח השולט.
  3. מה שהיה הוא שיהיה, ומה שנעשה הוא שייעשה ואין כל חדש תחת השמש.

המסחר הטכני מבוסס על ניתוח מקרי העבר. להסתברות יש מקום מאוד חשוב בקבלת ההחלטות ולכן, תופעות סחר אשר קרו פעמים רבות לאורך ההיסטוריה כנראה תמשכנה לקרות גם בעתיד. לאירוע בודד, מתוקשר ככל שיהיה אין חשיבות כה גדולה כמו תופעות שחוזרות על עצמן.

מלא את הפרטים על מנת לקבל את תכנית העבודה למייל

בלי ספאם,רק תכנית עבודה.אם לא קיבלת את המייל אנא בדוק את תיבת הספאם שלך

!נשלח בהצלחה

Swing Trader

קבל את הסילבוס למייל שלך

בדוק תיבת דואר נכנס וספאם

הסילבוס בדרך אליך! נא לבדוק תיבת ספאם אם לא הגיע

חוזים עתידיים

קבל את הסילבוס למייל שלך

בדוק תיבת דואר נכנס וספאם

הסילבוס בדרך אליך! נא לבדוק תיבת ספאם אם לא הגיע

Share This