fbpx

כחלק מהסקירות האחרונות דיברתי רבות על השינויים במאזן הפד, ולאור שאלותיכם בנושא אני מעלה כל הכתב את הקווים לדמותו.

לאורך ההיסטוריה הפיננסית מאזן הפד היה עניין מאוד מנומנם. לרוב המשקיעים, אין זה היה משנה אם שווי המאזן עלה או ירד.

עבור אלו שאינם מעורים בענייני חשבונאות, מאזן הפד הוא פירוט הנכסים וההתחייבויות המוחזקים בידי הבנק המרכזי האמריקאי ה- Federal Reserve.

החל מסוף 2007, המועד בו החלה ההתערבות הממשלתית והתמיכה הפדרלית הרחבה בכלכלה האמריקאית, הפך המאזן למושא תקשורתי משמעותי. בשנה זו החל הפד לבצע תכנית הקלה כמותית  – Quantitative Easing) QE). משמעות הדבר היא שהבנק המרכזי החל לרכוש בהיקף גדול ניירות ערך, בעיקר אג"ח תאגידי וניירות ערך מגובי משכנתאות. 

צעד נוסף שבא כחלק מההקלה הכמותית היה הורדת הריבית לרמה נמוכה ביותר.

מכלול הצעדים הללו הביא תאגידים רבים במשק האמריקאי, במיוחד צרכני הלוואות, לתהליך של הבראה פיננסית שבמהלכה ראו חברות רבות גם שגשוג מזהיר.

מדיניות ההרחבה הכמותית החלה בימי בן שלום ברננקי שהיה אז יו"ר הפד בממשל אובמה, בהמשך, השרביט עבר לנגידה ג'נט ילן, זו הפסיקה את הרכישות באוקטובר 2014. משהנשיא הקודם סיים את כהונתו, מונה נגיד חדש אשר פועל בתיאום מוחלט עם הנשיא טראמפ להקטנת המאזן.

בסוף כהונתה של ילן המאזן עמד לערך על 4.5 טריליון דולר. על פי נתונים שבועיים, המאזן מורכב מ2.5 טריליון דולר באג"ח ועוד 1.8 טריליון דולר בניירות ערך מגובים במשכנתאות.

טראמפ, טרח להצהיר עשרות פעמים לפני כהונתו שהוא נגד מדיניות מוניטרית מרחיבה ובמיוחד נגד הריבית הנמוכה השוררת בארה"ב. ומשהושבע לכהונה, החל לפעול במרץ לטובת העניין.

ככל שהתנאים הכלכליים בארצות הברית משתפרים וחברות מצמצמות את החוב ומתחילות להראות צמיחה משמעותית ברווחיות, יחד עם עליה בתעסוקה ועליה מתונה באינפלציה, הפד עומד בפני לחץ הולך וגובר על המאזן שלו. בפני הפד קיימות שתי אפשרויות לצמצום המאזן. האחת, היא לחדול מקניה מחודשת של אג"ח חדשות לאחר פדיונן של הישנות. האפשרות השנייה היא מכירת אגרות החוב לשוק הפתוח.

כעת, היכן הבעיה?

מכירה מסיבית של אגרות חוב מביאה לעליה מהירה בריבית על אלה. כלומר, החוב התאגידי נעשה יקר יותר. פירושו – השפעה ישירה על הרווח הנקי של החברות בעלות החוב. זו הסיבה שהחל מההפחתה המסיבית שהחלה בינואר 2018 אנו רואים שהציבור מהסס להכניס כסף לשוק.

מי החברות שבכל זאת שורדות היטב את התקופה הזאת? החברות נטולות החוב ואלו אשר רווחיות באופן משמעותי.

מאזן הפד, לאן מכאן?

קצב צמצום המאזן עומד להיות על 40 מיליארד דולר בחודש.

על פי הצהרות הפד, 'המאזן יגיע לרמה הגבוהה משנת 2008 אך נמוכה מזו של השנים האחרונות'. נו באמת, מה אנחנו אמורים לעשות עם המידע המעורפל הזה עכשיו? עם זאת, הפד הצהיר שיצמצם את קצב המכירות באוקטובר 2018. משמעות הדבר שנראה ככל הנראה את המאזן בחודשים הקרובים יורד ב-200 מיליארד דולר עוד השנה, ואת מאזן ניירות הערך של הפד מתייצב באזורי ה3.5 טריליון.

משמעויות?

בראש ובראשונה, מי שנהנה מהמהלך הוא הדולר כמובן. הדולר נהנה מהריבית הגבוהה ביותר במדינות המערביות המתוקנות. וככל שהמהלך ימשיך נראה את הדולר הולך ומתחזק. ניתן לשים לב בעת הזאת לחברות ישראליות רבות אשר מרוויחות בדולרים, התהליך בהחלט יביא לעליה ברווח הנקי שלהן בשנה הקרובה.

מי סובל? ראשית, כל מטבע פיאט אחר, לרבות מטבעות של שווקים מתעוררים, טורקיה, רוסיה, מקסיקו, הודו ארגנטינה . אין מה להחזיק כעת מטבעות אחרים מלבד דולר ארה"ב.

שנית, כל חברה או מדינה על הגלובוס שנטלה הלוואה דולרית תסבול לא מעט. זו הסיבה לפיצוץ המתוקשר בוועידת ה-G7. ראשי המדינות הפצירו בטראמפ לעצור את העלאת הריבית ואת צמצום המאזן.

למי שמחפש השקעות ארוכות

חברות אמריקאיות בעלות חוב אפסי וצמיחה ארוכת טווח במכירות – זוהי נוסחת הזהב מאז ומעולם, אין יותר מדי כאלו. הרחבתי על כך רבות בקורס הסווינג. עליכם לבצע מחקר מעמיק ולא להתעצל לפתוח דוח שנתי, לקרוא, להאזין לשיחות הוועידה המפורסמות לציבור, מהן להפיק משמעויות לפי החומר הנלמד.

אג"ח דולרי – עליית ערך הדולר מול השקל תניב ערך משמעותי בשער החליפין למחזיקים. עם זאת, למי שלא רוצה לחשוף עצמו לתנודות בשערי המטבע ולזכות ביציבות, הייתי ממתין עד אשר הממשל האמריקאי יצהיר על שימור ערך הריבית ללא שינוי. זכרו – עליית ריבית תורמת לכם רק במידה ותישארו באיגרת עד למועד הפדיון האחרון. במידה ולא, כל העלאת ריבית תביא לירידה במחיר והפסד ערך בטווח הקצר.

המתנה להפסקת צמצום המאזן – זה יכול לקרות לקראת סוף 2018. היו ערניים לחדשות.

אני מקווה שזה היה לימודי עבורכם!

בתמונות – מדד ה S&P500 ותרשים מאזן הפד, יולי 2018.

  • Facebook
  • Gmail
  • Facebook
  • Gmail

מלא את הפרטים על מנת לקבל את תכנית העבודה למייל

בלי ספאם,רק תכנית עבודה.אם לא קיבלת את המייל אנא בדוק את תיבת הספאם שלך

!נשלח בהצלחה

Swing Trader

קבל את הסילבוס למייל שלך

בדוק תיבת דואר נכנס וספאם

הסילבוס בדרך אליך! נא לבדוק תיבת ספאם אם לא הגיע

חוזים עתידיים

קבל את הסילבוס למייל שלך

בדוק תיבת דואר נכנס וספאם

הסילבוס בדרך אליך! נא לבדוק תיבת ספאם אם לא הגיע

Share This