fbpx

משנת 2009 אני בשוק ההון, הייתי בן 21. ואני יכול לומר בגאון שהדרך שלי במסחר הייתה דרך קשה. רצופה במכות, בכישלונות, אכזבות, וזמן שיורד לטמיון. היא הייתה קשה משל רבים אחרים שבחרו להרים ידיים בתחילת הדרך או בעיצומה. אולי אלה שוויתרו על ההצלחה במסחר עשו בשכל, כשבחרו לעצמם עיסוק פחות תובעני, כזה שדורש פחות השקעה של זמן ולמידה.

—————

אחרי שנתיים במסחר גיליתי עולם חדש, מסורתי פחות אבל עמוק – לא פחות. ואני מדבר על דרך אחרת לקריאת מידע מהשוק.

הדרך המסורתית לקריאת מידע טכני היא באמצעות עמודות הזמן או הנרות היפנים שכולם אוהבים לאהוב. ואני עסוק לא מעט בשאלה, מדוע? מדוע דווקא כך? מדוע העולם זרם לשם? מה גרם לרבים כלכך להישאב דווקא לפינה הזו?

התשובה היא פשוטה. כי זה קל.

קל לצייר את זה, קל ללמוד את זה, קל גם ללמד את זה, קל למכור את זה.

תן לאדם ספר ובו כתוב מהו נר היפוך ומהו נר המשך, מהי תבנית כזו האחרת ושלח אותו לבצע. ספרות כזו נמכרת בטונות מדי יום.

והיכן אנשים נתקעים? כאשר הם צריכים להבין סיבות. כאשר הם צריכים להבין את ה'למה'. כאשר הם צריכים לקבל תשובה לשאלה – מה הסיבה שהביאה לתוצאה.

ופה, הדרך המסורתית והמוכרת מאות שנים (הסתכלות על גרך מחיר לפי מסגרות זמן) מציגה מידע חלקי מאוד. במיוחד כאשר מגיעים למסחר תוך יומי שבו ההסתברות לרווח יורדת ככל שמשך העסקה קצר יותר. אז, מדוע רוב העסקאות שלי הן תוך יומיות? כי זה העיסוק שלי, אני מרגיש עם זה מאוד טוב, הפכתי את זה לאזור הנוחות שלי. למרות היותי סוחר תוך יומי אני לעולם לא אגיד לא להשקעות לטווח ארוך, כי בסוף העושר הגדול Wealth טמון שם (בעיני). מה גם, שהצלחה בתוך היום חייבת לדעתי להיתמך בנעשה בתמונה הגדולה. אבל הכנסה שוטפת למחיה Living לא ניתן לייצר משם. כדי לייצר הכנסה יומית, שבועית או דו שבועית עלינו לפעול בתוך יום המסחר.

את המסחר באמצעות נרות בלבד ניתן להמשיל למצב בו כוח צבאי יוצא למבצע עם מודיעין דל. לדוגמה: ביצוע לכידת פעיל טרור. מודיעין דל פירושו, לדעת היכן ביתו ולדעת מתי המבוקש עשוי להיות שם. אך מאידך, לא להכיר את יתר הנפשות בבית, לא לדעת כמה חדרים שם, לא לדעת היכן כל הדלתות החלונות וגרמי המדרגות, לא לדעת איזה אמצעי לחימה הוא מחזיק ולא לדעת שהוא גם עשוי להימלט לביתו של בן דודו שגר בשכונה ליד.

וכך היה, התעקשתי לבצע מסחר תוך יומי כמו תותחי הYoutube הכבדים, במסגרות זמן קצרות מאוד עסקאות בפריצה או בהיפוך עם נר או רמה או ממוצע או כל בלוף אחר שמכרו לי. בלי להבין לעומק את ההיגיון מאחורי הדברים. אני אקצר ואומר שזה נגמר בהתשה, אפיסת כוחות שלי ותועלת מעטה ביותר. אתם יכולים לבצע כך SwingTrading מצוין, כי ככל שהתהליכים לוקחים זמן רב יותר כך הם יותר מבוססים ואיכותיים, אבל תשכחו מלהרוויח כך בעקביות במסחר תוך יומי.

  • Facebook
  • Gmail

מתי קיבלתי שכל?

כשבתוך תוכי אמרתי לעצמי, 'אני יודע שאני לא יודע'. וזה משהו שאני מזכיר לעצמי כל יום לפני שאני מגיע לפעילות מסחרית.

במהלך 2011 אחרי חיפוש רב גיליתי דרך חדשה לקריאת נתונים. דרך מתבוננת על השוק בצורה קצת שונה ושמה את התנהלות המכרז (Auction) במרכזה. הכלי שמצאתי נקרא Market Profile, פרופיל השוק. זה טלטל אותי. לדעת שיש ברשותי את היכולת לדעת על כוונותיהם של משתתפי השוק ומכך להבין את התנהגות היום עוד בשלביו הראשונים. לפני מספר חודשים שוחחתי עם אחד מבוגרי אחרי המפגש השלישי בהכשרה. במילותיו הוא אמר: "ראיתי את אלוהים, גילית לי את אלוהים". אינני מגזים אך כך בדיוק אני הרגשתי כאשר כל המידע שברשותי התחבר לתוצר מוגמר של שלמות. מילותיו החזירו אותי כמה שנים טובות אחורה.

עד שנות ה-80 רוב הכלים הטכניים היו כאלו שעקבו אחרי תנועת המחיר. (לדוגמה: ממוצע נע, MACD, RSI, B, Bollinger, Stocastic ועוד). כל המידע שניתן להפיק ממחזור המסחר, הוזנח כמעט לחלוטין. בשנת 1985 נחשפה השיטה ברבים. ג'ון פיטר סטילדמאייר,  J. Peter Steidlmayer, יחס עם נציבות הסחר של בורסת שיקאגו CBOT, פיתח את הכלי הנפלא הזה שנבנה בעזרת מאגרי מידע של סוף יום אותם קיבל מהבורסה. Liquidity Data Bank – LDB.

המידע המופק מכל יום מסחר מתורגם לעקומת פעמון אשר מציגה את היקף הסחר בכל רמת מחיר, וכן את משך הזמן בו שהה השוק בכל רמת מחיר. אם תורידו למחשב את ה-LDB תוכלו גם לראות את החלוקה וההתפלגות באחוזים לפעולות סוחרי רצפה, בתי סליקה, סוחרים מוסדיים וסוחרים ביתיים.

בשנת 1987, השיק פרופסור תומאס דניקה מאוניברסיטת מערב אילינוי קורס אקדמי בנושא וכיום זהו המוסד האקדמי היחיד במלמד את התחום.

סטילדמאייר, שהיה סוחר רצפה בבורסת שיקאגו, היה מוכר כמי שיודע 'לאן השוק הולך' ורבים נעזרו ברעיונות המסחר שלו ובכתביו.

פרופיל השוק אינו גביע קדוש. אך בעיני, הוא 80% מהמידע שעליו סוחר תוך יומי צריך להישען.

בעזרת פרופיל השוק ניתן לאבחן מספר סופי של דפוסי מסחר וסוגי ימים. עובדה זו מביאה אותנו לסחור באופן מאוד וודאי בתוך היום. כמו כן, ניתן לזהות אזורי הזדמנות למסחר ואזורים מהם עלינו להימנע ככל האפשר.

את פרופיל השוק ניתן להכיל על כל סגנונות המסחר. מסחר סווינג, מסחר תוך יומי וסקאלפינג. ולהשתמש בו על כל מוצר פיננסי סחיר. חוזים עתידיים על סחורות ומדדים, מטח מניות ועוד.

כיצד ניתן להתחיל ללמוד על פרופיל השוק?

כמו בכל תחום, מנגרות ועד רפואה, על הכל קיים מידע ברשת. אך כדי למקד עבורך את התהליך ולקדם את עקומת הלמידה שלך, אני נמצא כאן יחד עם קהילת Lifestrader הנפלאה כדי להכשיר אותך, ללוות אותך ולהפוך אותך לסוחר מעולה עתיר ידע ויכולות. בהכשרה בת 11 מפגשים נכיר את מנגנוני הפעולה של השוק ונאבחן שפע מצבי צבירה בו כדי שברגע האמת תדע בדיוק מה הוא צפוי לעשות.

האם אני יכול להבטיח לך שתרוויח מליונים מהיום הראשון? ממש לא! הבנת תהליכי השוק אורכת זמן.

האם אני יכול להבטיח לך שהביטחון שלך בעסקאות יגדל? ממש כן!

האם אני יכול להבטיח לך שיהיה כיף? ברור שכן. 

נתראה בקורס!

 

מלא את הפרטים על מנת לקבל את תכנית העבודה למייל

בלי ספאם,רק תכנית עבודה.אם לא קיבלת את המייל אנא בדוק את תיבת הספאם שלך

!נשלח בהצלחה

Swing Trader

קבל את הסילבוס למייל שלך

בדוק תיבת דואר נכנס וספאם

הסילבוס בדרך אליך! נא לבדוק תיבת ספאם אם לא הגיע

חוזים עתידיים

קבל את הסילבוס למייל שלך

בדוק תיבת דואר נכנס וספאם

הסילבוס בדרך אליך! נא לבדוק תיבת ספאם אם לא הגיע

Share This