fbpx

לא מעט פעמים אני נתקל בסוחרים או משקיעים צעירים שבפיהם הטיעון שאינם מצליחים להתקדם בעשיה המסחרית שלהם או בבחירת השקעות חכמות. זה כשלעצמו מתסכל ביותר. הרי יצאתם ולמדתם, קראתם, התנסיתם, התעמקתם לכאורה והביצועים נותרים שלא לשביעות רצונכם. 

בכתבה הבאה, אנסה לפרוט את הגורמים לתקיעות האנרגטית או לנכות מסחרית, שבמקרה הטוב מותירה אתכם במקום, ובמקרה הרע מביאה להפסדים, ולהשאיר אתכם עם מקבץ כללים שאני סיגלתי לעצמי במרוצת הזמן

ראשית,

במסחר תוך יומי המתוזמן ביחידות זמן קטנות – אל תסחר במניות! התרחק מזה כמו מאש. מדוע?

שוק המניות בעיקרו לא מיועד למסחר תוך יומי. משני טעמים:

1. נזילות נמוכה ברוב המניות.

2. המהות של מניה היא קניית חלק בחברה. כלומר, להיות בה שותף. האם ראיתם בחייכם שותפות עסקית במיזם שמתפרקת באותו היום בו היא נחתמה? זה כמובן נדיר מאוד. שותפות היא מערכת יחסים שנועדה להיות ארוכת טווח ומטרתה היא הנאה הדדית מפירות העשייה של המיזם. על כן, כאשר מגיעים לפעול בשוק המניות יש להתייחס למניה כישות עסקית חיה ובועטת. תכליתה הוא להרוויח כסף.

מסחר יומי במניות הוא פעילות חסרת אחריות והכסף הגדול בשוק הזה נעשה בפעילות לטווחים הארוכים!

ככל שטווח הזמן של ההשקעה ארוך יותר, כך ההסתברות לרווח גדולה יותר

אני מודה שיש תקופות שנפלתי אל תוך העניין של מסחר יומי במניות כמוצא שלל רב. אך במרוצת השנים הבנתי שאני לא אצליח להתקדם בגדול. כשסחרתי, נהגתי להתבונן על מספר מניות, לרוב 3-10 מניות שונות במטרה לאתר נקודת כניסה כזו או אחרת. וכל זאת תוך כדי מעקב בלתי פוסק על התנהגות השוק (S & P 500). הפיזור, ההסתכלות על מספר משתנים רב במקביל הביאו את העשייה שלי להיעדר מיקוד ושליטה.

הסתכלות על מספר מניות במקביל, מביאה לחוסר מיקוד ושליטה.

עדיף להתבונן ולסחור רק מוצר פיננסי אחד ולהשיג בו מומחיות אבסולוטית.

הרי ברור שכמעט כל המניות בשוק זזות בתוך היום בהלימה למה שקורה במדד המרכזי, הבנצ'מארק S&P500. וכל סוחר מניות (כמעט) יחקור לעומק את הפעילות שלו ויחווה עליו דעה לפני המסחר במניה ותוך כדי העסקה. אז אם כך, מדוע, לא לפעול רק על מוצרים פיננסיים העוקבים אחר המדד המרכזי? שאלתי.

 ועוד דבר, כדי להרוויח טוב משוק המניות נדרשתי למשאבים כספיים גדולים באופן יחסי. כמה גדולים? בארה"ב למשל, סוחר לא יכול לפעול באופן תדיר בתוך היום כאשר יש לו פחות מ25000 דולר בחשבון המסחר. הוא כפוף לכלל ה- PDT – Pattern Day Trader מפברואר 2001. החוק תקף לחשבונות Margin בלבד ולא חשבונות מזומן. ואני אומר לעצמי, אם יש לי 25000 דולר במזומן, מדוע לא להזרים אותם לתחום בו הסיכון קטן יותר כמו קניית חברה לטווח ארוך או לחילופין השקעת נדל"ן. מדובר בכ90 אלף שקלים בקירוב.

 הכלים העומדים לרשות סוחר הטווח הקצר בשוק המניות לוקים בחסר.

 קחו לדוגמה את האפשרות להכניס את הפקודות שלכם אל תוך DarkPool. במידה ותעשו זאת, יתר משתתפי השוק לא יוכלו לעדת אם פעלתם. וכך, ניתוח הטווח הקצר, שעיקרו ניתוח ביקוש והיצע, הופך ללא רלוונטי כאשר מדובר במניות.

אז איך כן?

 ראשית, הקפידו על חוק פרטו 80-20. לניהול סיכונים חכם.

80% מהכסף מוקצה להשקעות חכמות לטווח ארוך שתכליתו בניית העושר. wealth management. ו-20% או פחות, מוקצה למסחר לטווח קצר. 

כאשר אתם מתכננים השקעה לטווח ארוך, ערכו מחקר עצמאי או יחד עם יועץ השקעות מורשה על מנת לאתר השקעות חכמות שיניבו לכם פרי לאורך זמן.

מסחר לטווח קצר

אני מצאתי עם השנים ששוק החוזים העתידיים Futures הוא השוק הנוח ביותר למסחר לטווח קצר, ובפרט החוזים העתידיים על המדדים האמריקאים המובילים. כיום, אני סוחר אך ורק את הES, שהוא החוזה העתידי על מדד ה- S&P 500. כיום אני מבין שזו ההחלטה החכמה ביותר שקיבלתי במסחר.

אני מכיר את המוצר הזה בצורה טובה, מכיר ויודע את מאפייני ההתנהגות שלו לאורך שנים. היכולת שלי להפיק עליו נתונים סטטיסטיים היא טובה יותר מאשר להתפזר על עשרות מניות אחרות.

עוד ניתן לומר שהחוזה הנ"ל הוא המוצר הפיננסי הסחיר ביותר בעולם, מה שהופך את קבלת ההחלטות לנוחה מאוד עבורי.

שימוש בכלים מתקדמים שוברי שוויון. 

קשה מאוד להרוויח כסף במסחר לטווח קצר כאשר אנחנו רואים את ההיסטוריה של המחיר בלבד בתרשים נרות או עמודות. זה אפשרי, אך מאתגר מאוד. בהיסטוריה של הניתוח הטכני, עד שנות ה80 למעשה, ממד הניתוח של מחזור המסחר, הדלק שמניע את השווקים, הוזנח כמעט לחלוטין. וגם כיום, כמעט כל הסוחרים הביתיים, מתייחסים לנושא בצורה מאוד שטחית ורדודה.

 

בתרשים המצורף ניתן לראות דוגמה לנתונים אודות נפח המסחר בכל יחידת מחיר, במקביל לצורת הנרות בגרף 30 דקות. 

 

  • Facebook
  • Gmail

שימוש בפרופיל המחזורים של השוק Market Profile & Volume Profile.

כיום, רוב קבלת ההחלטות שלי בתוך היום נעשית בעזרת כלי אנליזה מתקדמים כדוגמת Volume Profile. הכלי מהדהים הזה שהגיח לאוויר העולם בשנת 1985, מאפשר לי לחקור את פעילות משתתפי השוק בעבר, ולהבין היכן נמצא העניין ולאן השוק שואף להגיע.

אין זה כלי שמאותת על ביצוע קניה או מכירה, אך הוא שובר שוויון בכל מה שקשור בקבלת החלטות אסטרטגיות במסחר. 

אחת הבעיות בשוק המניות, לאור הסחירות הנמוכה, הפרופיל לא מצטייר בצורה נוחה וברורה.

  • Facebook
  • Gmail

הבינו את הלך הרוח בשוק. אם הוא עולה – עד לאן? אם הוא יורד, עד לאן? ובנו תכנית עבודה יומית.

בניית תכנית עבודה יומית היא מיומנות נרכשת. המהות שלה, היא להכין 2-3 דרכי פעולה אפשריות למהלך היום לפי הכלים שבהם אתם משתמשים ולפי הראייה האסטרטגית שלכם להיום.

האתגר האמתי של חלק ניכר מהסוחרים מתחלק לשניים.

האחד, עמידה איתנה בעיקרי התכנית.

השני, תכנון תכנית חדשה או נוספת תוך כדי המסחר, ושוב, עמידה איתנה בעיקריה.

לכל דכפין, בעמוד הראשי של האתר מצויה תכנית עבודה לדוגמה שניתנת להורדה.

 

———————————

אם אתם מרגישים תקועים בעשיה המסחרית שלכם או התוצאות שלכם לא לשביעות רצונכם,

אני מזמין אתכם לחוויית למידה ומסחר שונה ומעצימה. בה תכירו את השוק כמו שלא הכרתם לפני. חוויה בה ראייתכם תתעצב והביטחון העצמי האישי והמסחרי יעלה.

ב-20 שיעורים אינטרנטיים בני שעתיים, יחד עם 4 מפגשים אחד על אחד, עולים למדרגה הבאה במסחר והשקעות!

 

 

מלא את הפרטים על מנת לקבל את תכנית העבודה למייל

בלי ספאם,רק תכנית עבודה.אם לא קיבלת את המייל אנא בדוק את תיבת הספאם שלך

!נשלח בהצלחה

Swing Trader

קבל את הסילבוס למייל שלך

בדוק תיבת דואר נכנס וספאם

הסילבוס בדרך אליך! נא לבדוק תיבת ספאם אם לא הגיע

חוזים עתידיים

קבל את הסילבוס למייל שלך

בדוק תיבת דואר נכנס וספאם

הסילבוס בדרך אליך! נא לבדוק תיבת ספאם אם לא הגיע

Share This